Pokemon Go Çılgınlığının Zararları

Güncelleme tarihi: 26 Eyl 2021

Pokemon Go, çılgın ve heyecan verici bir oyundur. Gerçek mekanlarda akıllı telefonlarla çizgi karakter avına çıkılır. Pokemon Go gibi arttırılmış sanal gerçeklik oyunları, hem çocuk-ergenler hem de yetişkinler tarafından büyük ilgi görmektedir. Bu oyunlar bir arayüz içinde fiziksel ve sanal dünyaları birleştirmektedir. Daha önceki video oyunları çoğunlukla tek başına ve sedanter olarak oynanırdı ancak fiziksel çevreyi keşfetmek için hareket gerektiren arttırılmış gerçeklik oyunları ile bu trend kırılmaktadır. Video oyunlarını bu yeni döneme taşımada Pokemon Go ilk başarmıştır. Pokemon Go, artırılmış sanal gerçeklik oyunları arasında ilk değil, ama benzeri görülmemiş düzeyde oynanmakta ve şu anda kendi alanında çok popülerdir

Arttırılmış Sanal Gerçeklik Oyunlarının Potansiyel Faydaları

Amerikan Psikoloji Birliği göre, video oyunları oynamak çocukların sosyal becerilerini ve eğitsel gelişimlerini artırabilir. Bu oyunlar aynı zamanda mekânsal navigasyon, akıl yürütme, hafıza ve algı da dahil olmak üzere bazı bilişsel becerileri artırabilir.

Arttırılmış Sanal Gerçeklik Oyunlarının Potansiyel Zararları

Şiddet içeren video oyunlarının, saldırganlığı arttırdığı ve şiddete karşı duyarsızlaştırmaya neden olduğu gösterilmiştir, video oyunları genel olarak, kendini kontrol yeteneğini ve empatiyi azaltmakta, depresyon riskini arttırmaktadır. Bazı durumlarda depresyon, anksiyete, sosyal fobiler ve okul performansında azalmaya yol açabilir. Video oyunları sedanter yaşamı yaygınlaştırmakta ve obezite riskini arttırmaktadır.

Pokemon Go’nun ekonomik olarak da olumsuz etkileri bulunmaktadır. Uygulama ücretsiz olmasına rağmen GPS ve güçlü bir çevrimiçi bağlantı gerektirir. Telefon verilerini önemli miktarda kullanır, oyun oynarken maliyeti fazla olabilir. Oyunun doğası gereği, Pokemon arayışı içinde olan kullanıcılar evlerini terk ederler bu yüzden bir Wi-Fi bağlantısı genellikle mevcut değildir. Fazla veri kullanımı, ayın sonunda ebeveynlerin beklemedikleri büyük cep telefonu faturalarına yol açabilir. Buna ek olarak, oyunda uygulama içi satın alma seçeneği bulunmaktadır.

Aynı zamanda, fiziksel yaralanmada oyunun olumsuz bir sonucudur. Oyuncular Pokemon kovalarken dikkatsiz nedeniyle yaralanabilir. Kullanıcıların kendi çevresi yerine oyuna odaklanmansa cevaben, New York Polis Departmanı, “özellikle herhangi bir el elektronik cihaz kullanan kişilere karşı” tetikte olmayı hatırlatan bir bildiri yayınlamıştır. Pokemon Go kullanan çocuklarla ilgili bazı endişeler gündeme gelmiştir. Örneğin; pokemon bulmak için belirlenmiş bazı kamusal alanların uygun olmadığı ya da tehlikeli olduğu tarif edilmiştir.


34 görüntüleme